Reakce na trauma v mozku a těle: Příklad oběti podvodu

Představme si osobu, Jana, která byla obětí podvodu. Někdo, koho považoval za důvěryhodného, ho podvedl, a Jan přišel o značnou část svých úspor. Po této traumatické události se jeho mozek a tělo začínají měnit a reagují na stres a úzkost, které zažil.

V případě Jana vedl traumatický zážitek podvodu k řadě změn v jeho mozku a těle, které ovlivnily jeho emocionální reakce, paměť a fyzické zdraví. Pokud se tyto změny neřeší, mohou vést k dlouhodobým příznakům PTSD. Včasná intervence, jako je terapie, podpora a někdy i medikace, může pomoci Janovi obnovit pocit bezpečí, lépe zpracovat zkušenost s podvodem a zlepšit kvalitu jeho života.


1. Počáteční šok a okamžitá reakce mozku

Okamžitě po zjištění, že byl podveden, Jan cítí silnou úzkost a šok. Srdce mu začne bušit, ruka se potí, a má pocit, že nemůže dýchat. To je reakce těla na stres, která je způsobena aktivací amygdaly, části mozku, která je zodpovědná za rozpoznání nebezpečí a emoce jako strach. Amygdala vyšle signál tělu, aby připravilo “boj, útěk nebo zamrznutí”, což vedlo k okamžitému zvýšení srdečního tepu a svalového napětí.

Současně tělo uvolňuje stresové hormony, jako je adrenalin a kortizol, které pomáhají Janovi reagovat rychle, i když v tomto případě hrozba není fyzická, ale psychologická. Tento stresový stav je krátkodobě prospěšný, protože umožňuje reakci na nebezpečí, ale pokud přetrvává, může být škodlivý.


2. Hippokampus a zpracování vzpomínek

Po několika dnech Jan stále přemýšlí o podvodu a nemůže se soustředit. Jeho mysl se neustále vrací k momentům, kdy zjistil, že byl podveden. Hippokampus, který se podílí na ukládání vzpomínek, může být přetížený vysokou úrovní stresových hormonů, což způsobuje, že Jan má obtíže se soustředit a zpracovat tyto vzpomínky. Místo toho, aby je mohl ukládat jako součást dlouhodobé paměti, jsou tyto vzpomínky neustále přítomné v jeho mysli a vyvolávají pocity úzkosti.

Hippokampus je také zodpovědný za rozlišování mezi minulým a současným nebezpečím. Proto Jan může mít potíže rozpoznat, že již není v bezprostředním nebezpečí, což vede k přetrvávajícím pocitům nejistoty a strachu.


3. Hyperarousal a regulace emocí

O několik týdnů později Jan začíná cítit, že je stále ve stavu vysokého stresu. Když jde na bankomat nebo zkontroluje svůj účet, cítí, jak mu opět stoupá srdeční tep, i když se nejedná o žádnou hrozbu. Je stále nervózní, že se stane něco podobného, a často se obává, že ho někdo znovu podvede. Tato reakce je způsobena hyperarousal – stavem, kdy je mozek neustále v pohotovosti, i když neexistuje žádná konkrétní hrozba. Amygdala je stále aktivní a vyvolává pocit nebezpečí.

Současně se prefrontální kortex, který má na starosti racionální myšlení a regulaci emocí, stává méně efektivní. Jan má potíže se soustředit na běžné činnosti a jeho emocionální reakce jsou přehnané. Například může přehnaně reagovat na drobné problémy, jako je čekání na odpověď na e-mail, což ho ještě více zneklidňuje a zhoršuje jeho schopnost racionálně přemýšlet.


4. Fyzická reakce těla

Jan začne trpět bolestmi hlavy, má problémy se spánkem a často pociťuje zažívací problémy. To vše je důsledkem dlouhodobého stresu, který jeho tělo zažívá. Svalové napětí, které vzniká z neustálé připravenosti na nebezpečí, může vést k bolestem hlavy a krku. Zažívací problémy, jako je nevolnost nebo bolesti břicha, jsou často spojeny s dlouhodobým stresem, který ovlivňuje trávení.


5. Dlouhodobý dopad: Příznaky PTSD

Pokud Janovy příznaky přetrvávají a on se stále cítí ohrožený nebo traumatizovaný podvodem, může se u něj rozvinout posttraumatická stresová porucha (PTSD). Jan může začít zažívat:

  • Flashbacky: Kdykoliv si vzpomene na podvod, má pocit, že se znovu nachází v té situaci a zažívá stejný stres.
  • Noční můry: Sny o podvodu nebo o tom, jak ho někdo znovu podvede.
  • Vyhýbání se: Jan může začít vyhýbat bankám, finančním institucím nebo lidem, kteří mu připomínají podvodníka.
  • Emocionální otupělost: Jan se může odcizit od svých blízkých nebo mít potíže prožívat radost z běžného života, protože je stále pohlcený negativními emocemi z podvodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *